A tüntetők egy csoportja öt tonna trágyát és használt gumiabroncsokat borított az utcára a Szymon Holownia alsóházi elnök tulajdonában lévő ház előtt, amelyben a politikus szülei laknak.
Ezt az ukrán gazdasági miniszterhelyettes jelentette be, de <strong>egyúttal</strong><strong> arra sürgeti az uniót, hogy tiltsa be az orosz gabona behozatalát</strong>.
A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) által szervezett tüntetésen a gazdák traktorokkal, kombájnokkal és teherautókkal foglalták el a határátkelőhelyre vezető 4-es főút mindkét oldalát, jelentősen megakasztva ezzel a személy- és teherforgalmat.
Idén sem haladhat át agráráru Magyarország területén ellenőrzés nélkül, közúton, vízen és a vasúti forgalomban is fokozottan figyelik a gabonát szállító járműveket - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szombaton az MTI-vel.
A pert a Kereskedelmi Világszervezetnél a magyarok, a lengyelek és a szlovákok ellen kezdeményezik, hogy "mindenki lássa, saját tagállamai mennek szembe az EU-val".
Már meg is jelent a Magyar Közlönyben a friss rendelet: a behozatali tilalom kiterjed a gabonafélékre, a repce- és napraforgómagra, a lisztre, az étolajra, a mézre, egyes húsfélékre és a tojásra is.
Azzal, hogy Oroszország támadást intéz az ukrán kikötői infrastruktúra ellen, az EU-ra is nyomás nehezedik, hogy alternatív szárazföldi és vízi útvonalakat biztosítson a gabonának és más árunak. Csakhogy ez már eddig is megterhelte a helyi piacokat és az uniós gazdákat, tovább mélyítve az EU-n belüli szakadékot – olvasható a Geopolitical Futures elemzésében. Az EU-ban az ukrán gabona behozatali tilalma szeptember 15-én jár le, de Lengyelország és Magyarország – az EU közös kereskedelmi szabályait megsértve – újabb meghosszabbítást ígért, akár az Európai Bizottság beleegyezésével, akár anélkül.